19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. A rok 1839 uważany jest za datę wynalezienia "sztuki" robienia zdjęć.
Pierwszą trwałą fotografią był obraz francuskiego wynalazcy Josepha-Nicéphore'a Niépce'a z 1826 lub 1827 roku. Obraz powstał na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim.
Joseph-Nicéphore Niépce wraz z Louisem Jacques'em Daguerre'em udoskonalili proces fotochemiczny z udziałem srebra.
Niépce zmarł w 1833 roku, a swoje notatki zostawił Jacques'owi Daguerre'owi. Nie mając naukowego wykształcenia Daguerre odkrył, że wystawiając najpierw srebro na działanie par jodu przed ekspozycją, a następnie po zrobieniu zdjęcia na opary rtęci, mógł uzyskać obraz utajony. Obraz utajony to po prostu negatyw, ale jeszcze przed wywołaniem. Urwalenie wywołanego obrazu uzyskał przez kąpiel w roztworze soli kuchennej.
W styczniu 1839 roku Louis Jacques Daguerre ogłosił, że używając srebra i miedzianej płytki wynalazł proces zwany dagerotypem. Podobny proces jest nadal używany w aparatach Polaroid. Rząd francuski natychmiast wykupił patent i uczynił z niego własność publiczną.
Zatem świętujmy!
Robiąc zdjęcia i przysyłając je na konkurs obiektywne.pl i "Pod Dobrym Niebem" - do wygrania nocleg w nowoczesnej jurcie, z całodobowym widokiem na Dobre Niebo :)
Szczegóły konkursu znajdziesz tutaj.