Jedyna wystawa prac Pabla Picassa w Lublinie miała miejsce w 1969 roku. Obecna wystawa, której wernisaż odbędzie się 29 września w Muzeum na Zamku jest wkładem w obchody 700-lecia powstania miasta - mówi dyrektor Muzeum, Katarzyna Mieczkowska.
W Muzeum na Zamku zostanie pokazanych prawie 300 jego dzieł - w tym grafiki, ilustracje książkowe, ceramika, srebrne patery, złote medaliony - większość z nich nigdy nie była pokazana w Polsce; na wystawie można będzie zobaczyć srebrne talerze, które Picasso podarował Muzeum Narodowemu po Kongresie Intelektualistów w 1948 roku. Ów Kongres odbył się we Wrocławiu.
Zobaczymy także prace polskich artystów, którzy inspirowali się słynnym kubistą - będzie można obejrzeć słynne rzeźby kameralne projektowane przez artystów zgromadzonych wokół Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, obiekty ceramiczne z wytwórni we Włocławku czy Katowicach, a także przykłady tkanin, których nowoczesne wzornictwo było inspirowane stylem Picassa.
Pokazane zostaną także zdjęcia Pabla Picassa wykonane przez jego fotografa - Polaka żydowskiego pochodzenia Michała Smajewskiego.
Udostępnione eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych oraz ze stworzonego jeszcze za życia artysty Musée Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu. Na wystawie zaprezentowane zostaną również dzieła z instytucji polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja wszystkich zgromadzonych dzieł zajmie 2 piętra.
Wystawie towarzyszył będzie program edukacyjny dla najmłodszych zwiedzających; będą wykłady, spotkania, filmy, a 25 października w dniu urodzin Pabla Picassa na wszystkich odwiedzających muzeum będzie czekała niespodzianka.
Przygotowania do stworzenia tej wystawy trwały 2 lata, nad jej powstaniem czuwało 6 kuratorów. Na otwarciu wystawy będzie obecny syn Pabla Picassa, Claude.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 29 września do 3 grudnia 2017. Bilety na wystawę kosztują odpowiednio: 20 i 10 zł - bilet normalny i ulgowy. Przewidziano także specjalny "bilet warsztatowy" w cenie 25 zł. Po wcześniejszym zapisaniu się, będzie można również skorzystać z oprowadzania kuratorskiego we wszystkie soboty i niedziele od 7 października.